Městský rozvoj
Cirkulární ekonomika Prahy
Cirkulární Praha 2030
Přijetím strategie Cirkulární Praha 2030 (usnesením Zastupitelstva hl. m. Prahy ze dne 28. 1. 2022) se Praha hlásí k průběžnému snižování ekologické a uhlíkové stopy (zdrojové náročnosti spotřeby), k úspoře surovin a ke snižování celkových emisí CO₂ města. Po vzoru dalších evropských měst (Amsterdam, Londýn, Paříž, Kodaň, Glasgow a řada dalších) má Praha ambici stát se cirkulárním inovačním hubem, kde realizací strategických a pilotních projektů město podporuje digitalizaci, rozvoj a využití nových technologií, materiálů a procesů. Při zapojení podnikatelské sféry, výzkumu a vývoje, je cirkulární ekonomika příležitostí pro nové druhy produktů, služeb a nová pracovní místa. Podporou sdílené ekonomiky, komunitních aktivit či zapojením sociálních podniků cirkulární ekonomika přispívá také k sociální soudržnosti města.
Více ke klimatickým závazkům Prahy a jejich naplňování najdete na klima.praha.eu>>
„Cirkulární ekonomika a prevence vzniku odpadů jsou velkou příležitostí pro inovace města i pro vznik nových podnikatelských subjektů a start-upů. Strategie Cirkulární Praha 2030 pro to vytváří základní rámec, který je nyní třeba vyplnit konkrétními projekty a iniciativami. Spolupráce mezi sektory, zapojení nových technologií, kde to dává smysl, a získávání potřebných dovedností jsou základní směry, kterými chceme na Pražském inovačním institutu přechod Prahy na cirkulární ekonomiku podporovat“ říká Zuzana Drhová, zástupkyně ředitele Pii, zodpovědná za rozvoj městských inovací.
Prohlédněte si Strategii pro přechod na cirkulární ekonomiku – Cirkulární Praha 2030 na webu klima.praha.eu>>
O strategii
➝ Cirkulární Praha 2030 se zaměřuje na cíle a opatření v sektorech s největším potenciálem materiálových i emisních úspor, jsou to: 1) stavebnictví, 2) voda, 3) zemědělství a potraviny, 4) odpady. Tři průřezové oblasti se zaměřují na nástroje, kterými město může podpořit realizaci opatření navržených v tematických oblastech. Jsou to veřejné zakázky, tedy to, jaké produkty a služby město poptává, dále jsou to motivační nástroje formou dotačních podpor, voucherů, ale i cíleného vzdělávání a podpory komunikace, informačních kampaní. Třetí oblastí je řízení a implementace strategie, tedy koordinace v rámci města, příprava akčních plánů a jejich vyhodnocování na základě sledovaných dat
.
➝ Stavebnictví — úspor emisí skleníkových plynů je možné dosáhnout navýšením znovuvyužívání a recyklace materiálů, zvyšováním nároků na životnost budov či výběrem materiálů s nízkou uhlíkovou stopou. Uvádí se, že promyšlené a správně provedené renovace starých budov mohou snížit emise CO₂ až o 60 %
➝ Voda — podporou spotřeby šedé vody se snižuje poptávka po pitné vodě i množství odpadních vod. Získávání pitné vody i čištění odpadních vod je přitom energeticky náročné. Využívání energie a živin z odpadních vod či přírodě blízká opatření pro nakládání se srážkovou vodou také snižují emise CO₂, respektive posilují zachytávání CO₂ městskou zelení.
➝ Zemědělství a potraviny — zavedení regenerativních a cirkulárních principů do produkce a spotřeby potravin může přinést globální úspory emisí skleníkových plynů až o 49 % do roku 2050 (odpovídá to 5,6 miliardám tun CO₂). Podpora cirkulárního a udržitelného potravinového systému v Praze, tedy místní a environmentálně šetrné produkce, sebou nese úspory CO₂ v dopravě co do vzdálenosti, tak i spotřeby paliva přesměrováním bioodpadu ze spalovny do bioplynové stanice a výrobu biometanu či ve spotřebě energeticky náročných umělých hnojiv, které lze nahradit organickými hnojivy z přeměny bioodpadu na certifikovaný kompost v kompostárnách v intravilánu města.
➝ Odpady – možných úspor CO₂ lze dosáhnout podporou recyklace a opakovaného využití materiálů, snižováním množství odpadu, ale také materiálovým a energetickým využitím bioodpadu (včetně vodárenských kalů), kdy biometan nahrazuje spotřebu fosilních paliv. Nejvíce emisí se však ušetří, pokud odpad vůbec nevznikne. Proto je třeba v rámci cirkulární ekonomiky podporovat zejména opatření a aktivity spojené s předcházením vzniku odpadu.
Měníme Prahu na cirkulární město
Strategie Cirkulární Praha 2030 není pro nás jen vizí na papíře. Přeměňujeme ji na realitu skrze konkrétní aktivity a projekty. Přidejte se a sledujte, jak se Praha stává lídrem v cirkulární ekonomice!
1. Cirkulární školy: Vzděláváme generaci, která změní budoucnost!
Věříme, že cirkulární myšlení i dovednosti se musí pěstovat od mládí. Proto aktivně spolupracujeme s pražskými školami a ukazujeme žákům i studentům, jak mohou i oni přispět k udržitelnějšímu světu. Spolupracujeme na tom s dalšími organizacemi (Kokoza, Zachraň jídlo, Swap Prague, Re-káva, Plastenco a další), učíme se v zahraničí a podporujeme školy v konkrétních aktivitách, které z nich udělají cirkulární inovační huby.
2. Konference Cirkulární města & byznys: Propojujeme města a byznys, každý rok společně zkoumáme nové výzvy pro spolupráci v cirkulární ekonomice!
Na webové stránce konference najdete záznamy i prezentace ze všech proběhlých ročníků
.V roce 2022 jsme v CAMPu za účasti zahraničních expertů z Nadace Ellen MacArthur, Circle Economy, Metabolic a dalších řešili zahraniční zkušenosti s cirkulárními strategiemi měst, nechali se inspirovat doporučeními a ukázkovými projekty. Moderované diskuse se zaměřily na stávající dobrou praxi ve stavebnictví a HORECA.
V roce 2023 jsme se společně s Re-use federací zaměřili na potenciál opuštěných budov, které mohou ožít a sloužit novým účelům. V Prostoru39 jsme se inspirovali úspěšnými projekty z Rotterdamu a Osla a sdíleli zkušenosti z české reality.
V roce 2024 jsme se zaměřili na problém textilního průmyslu, který je zodpovědný za 10 % celkových emisí CO2 na světě, což je více než letectví a lodní doprava dohromady. Valerie Boiten z Ellen MacArthur Foundation a Eva Laláková z Metabolic nám představily klíčové poznatky a zkušenosti, které mohou vést k cirkulární transformaci tohoto odvětví, v moderované diskusi jsme sdíleli současnou českou praxi.
Podcast Vojty Kovala o cirkulárních městech
3. Platforma Cirkulární Praha
Platforma je inspirována podobnými projekty jako Circular Amsterdam/Goteborg/Berlin a je nástrojem na zapojení a propojování firem a využití jejich potenciálu k přechodu Prahy na cirkulární ekonomiku. Je součástí Akčního plánu strategie Cirkulární Praha na roky 2023 – 2025. V návaznosti na konferenci Cirkulární města a byznys zaměřenou na textil proběhl v lednu 2025 úvodní workshop (inovační platforma) pro aktéry pražského textilního ekosystému. Účastníci se seznámili se zahraničními modely spolupráce (Glasgow, Berlín, Amsterdam) a s amsterdamským projektem Circular Innovation Collective (CIC) v oblasti textilu. Workshop položil základy pro budoucí spolupráci města a soukromého sektoru při přechodu na cirkulární ekonomiku v textilním sektoru, prezentace je zde ( doplnit odkaz), další workshopy a setkání budou následovat.
Urbánní inovace
Praha signatářem https://circularcitiesdeclaration.eu/
Praha se v říjnu 2020 připojila k dalším evropským městům a podepsala Deklaraci evropských měst o cirkulární ekonomice (European Circular Cities Declaration). Dalšími signatáři Deklarace jsou například Kodaň, Helsinky, Lublaň nebo Sevilla. Také tyto evropské metropole se zavázaly k tomu, že urychlí přechod z lineární ekonomiky na cirkulární ekonomiku a vyzvaly další města, aby se přidala.
Města a regiony jsou kolébkou inovací a socioekonomické transformace s obrovským potenciálem být lídry v přechodu k cirkulární ekonomice. Místní a regionální samosprávy řídí řadu klíčových odvětví, jako je mobilita a nakládání s odpady. V konečném důsledku jsou odpovědné za způsob využívání půdy a územní plánování. Mají tak ideální pozici pro podporu cirkulárního hospodářství a udržitelnější a odolnější budoucnosti.
Tisková zpráva - Praha se přidala k evropským městům>>
Zdroj fotografie: uživatel Florencia Potter ze služby Pexels