Projekt art re use nastartoval cirkulární spolupráci napříč pražskou kulturní komunitou a MHMP
Cirkulární ekonomika se zaměřuje na výrazné snížení emisí skleníkových plynů a nižší produkci odpadů. Už není jen trendem hipsterů, ale společenskou prioritou, zvláště v předních evropských metropolích jako Amsterdam, Londýn, Paříž, Kodaň, Glasgow a Prahu nevyjímaje.
V různých odvětvích vzniká řada reuse zaměřených projektů. V září 2021 vznikl v Praze na Žižkově Sklad uměleckého materiálu za odvoz. Zde může umělecká komunita věnovat nepotřebný materiál a zdarma si jej jiní umělci, galerie, divadla i studenti a neziskové projekty mohou objednat na stránkách art re use. Ukazuje se, že tento koncept má mnohem větší potenciál než jen jako model péče o životní prostředí. Prostor plní zároveň funkci edukativní a funguje jako katalyzátor sociálního a intelektuálního obohacení. Plánují poskytovat zázemí i sdíleným workshopům.
Kulturní komunita Prahy zřetelně demonstruje kreativitu a vize a neváhá je realizovat. Strategie Cirkulární Praha 2030, zpracovaná Pražským inovačním institutem (Pii) a jeho partnery, je úvodním rámcovým dokumentem, který vymezuje příležitosti pro cirkulární ekonomiku v Praze. Jedním ze specifických cílů Strategie je podpora projektů, které dokáží předcházet vzniku odpadu, mezi něž patří reuse, neboli znovuvyužití materiálů. Strategii hl. m. pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili pražští zastupitelé 28. ledna.
Pravidelnými zákazníky skladu jsou studenti místní střední ScioŠkoly nebo Cirkulární dílna HYB4 Kampusu Hybernská. Sklad art re use zvyšuje kreativitu a snižuje plýtvání. Spolek Skutek dodal nápad na Sklad uměleckého materiálu za odvoz, spolek ArtMap jej provozuje, Praha 3 poskytla prostor, MHMP přispěl finančně na provoz (aplikace, personál, nutné opravy a doprava) a spoluzakladatel Jan Vincenec koordinuje celý projekt.
Proč je art re use tak úspěšnou platformou
Tvůrci idey skladu nespadli včera z nebe. Spolek Skutek vznikl již v roce 2014 a dlouhodobě přispívá k rozvoji kulturního prostředí. Redistribuce použitého uměleckého materiálu je jen jednou z aktivit, které se dlouhodobě věnují. Například již čtyři roky funguje facebooková skupina Umělecký materiál za odvoz. Zjednodušeně řečeno ví co, proč a pro koho dělají. Dozrál čas i společenské klima, aby se vynaložené úsilí a dobrý záměr mohl z guerillových podmínek stát vlajkovou lodí Prahy 3 a MHMP, kteří projekt podpořili zajištěním prostoru a startovací dotací.
Dalším iniciátorem je ArtMap, od roku 2008 propojuje a spolupracuje s celým spektrem galerií a kulturních institucí napříč Českou republikou od největších výstavních síní až po nezávislé iniciativy a přirozeně působí jako platforma, díky které se o ArtReUse dozvídá široká umělecká komunita (po celé ČR).
Spoluzakladatel, Jan Vincenec, realizuje a řídí praktický chod Centra. V art re use se artefakty neohřejí, což by sice mohlo být v tomto ročním období míněno doslova, neboť ve skladu není topení, ale důvod je jednoduchý, pan Vincenec je i sám kurátor. Ví, co umělci využijí. Sklad se tak nestává skládkou, ale spíše překladištěm. „Hledáme větší prostory. Služba má obrovský ohlas a nabídka nevyužitého materiálu mnohonásobně přesahuje možnosti našeho objektu na Žižkově (270 m2). Do projektu se s nabídkou zapojili vedle velkých kulturních institucí také filmové produkce, a tady se neustále otáčí tuny užitečného materiálu a rekvizit,“ říká Vincenec.
Určitou část úspěchu by bylo možné připsat na vrub dlouhodobé podfinancovanosti kultury, a také tomu, že umělecká komunita věnuje pozornost environmentálním tématům.
Kam směřují dál
Zakladatelé art re use centra aktivně spolupracují s mnoha kulturními aktéry a příspěvkovými organizacemi, mezi něž patří i Galerie hlavního města Prahy i zainteresovanými institucemi a odbory MHMP.
„Od našich příspěvkových organizací víme, že disponují velkou nabídkou aktuálně nevyužívaného materiálu, po kterém existuje poptávka jinde. V rámci příspěvkovek hlavního města může tento materiál bez problému cirkulovat a princip reuse je pro nás běžnou praxí. Tento materiál lze i půjčit nebo prodat ven mimo městské organizace. Problém ale nastává, pokud bychom měli tento již nevyužívaný materiál darovat, třeba právě do art re use. To současná legislativa neumožňuje. Její úprava by lepší cirkulaci materiálu moc pomohla,“ sdělila Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury, výstavnictví a cestovního ruchu na pražském magistrátu.
Současně probíhá komunikace s Odborem ochrany prostředí Magistrátu hlavního města. Součinnost s městskými ReUse Centry a sběrnými dvory by mohla rozvinout cílenou recyklaci se začleněním neziskových a veřejně prospěšných projektů.