Praha vybrala 13 finalistů projektu #NakopniPrahu. Největší zájem vzbudilo téma rozvoje komunit
Pražský inovační maraton #NakopniPrahu postupuje do další fáze. Odborná porota posoudila odevzdané nápady od 25 týmů a vybrala 13 nejlepších, které postupují do dalšího kola. Mladé inovátory nejvíce zaujalo téma rozvoje a posilování komunitních vztahů. Postupující týmy budou do konce června za pomoci mentorů a odborníků pracovat na prototypech řešení, které představí na slavnostním finále 26. června. Vítězné projekty získají finanční podporu v celkové výši 100 000 Kč a pomoc s realizací svého nápadu.
Cílem druhého ročníku Pražského inovačního maratonu je vymyslet a rozvinout projekty, které pomocí moderních technologií nebo inovativních řešení zlepší život Pražanů. V únoru odborná porota vybrala z přihlášek nejlepší týmy, které se zúčastnily „Nalejvárny“, kde se podrobně seznámily s výzvami. Mezi letošní výzvy patří: zdraví, životní prostředí, energetika, bezpečnost a doprava, komunity, udržitelný turismus a kultura, vzdělávání a školství a data.
Odborná porota vybrala na základě projektových záměrů předložených prostřednictvím online formuláře 13 postupujících finálových týmů, které dostanou finanční příspěvek, aby mohly své nápady dotáhnout do konce a připravit funkční prototyp řešení.
Týmy postupující do finále #NakopniPrahu:
- Tým Hadi s projektem Běž do Háje, který přichází s návrhem zázemí pro běžce. Jedná se o plácek s potřebným vybavením, jako zamykací skříňky na odložení věcí, vyznačené trasy v přilehlém parku a cedule s informacemi o rozcvičovacích technikách či s mapovými podklady.
- Tým Collboard s projektem Collboard.com, neboli virtuální tabule pro školy. Aplikace je určena k online výuce a také výuce hybridní, kdy se třída rozdělí na víc částí, ať už ve škole nebo doma.
- Tým Lostik s projektem Chytrá klíčenka, která obsahuje unikátní ID, napojené v různých databázích, které lze využít různými způsoby, např. pokud někdo nalezne klíče, donese je na úřad, kde bude skříňka na ztráty a nálezy, kam přiloží Lostik. Následně se automaticky odešle informace majiteli klíčů, kde se jeho klíče nacházejí a kde si je může vyzvednout.
- Tým Aignos s projektem, který mladým lidem pomůže zorientovat se v problematice umělé inteligence. Ukáže principy jejího fungování a představí, jak ji můžou sami aktivně využívat.
- Tým Studenti PRO lékaře s projektem Medici PRO očkování. Ten si klade za cíl podpořit lékaře v boji s klesající proočkovaností, která je velkou hrozbou pro veřejné zdraví, a propojit poznatky z medicíny a komunikačních studií.
- Tým Metacity s projektem, který si klade za cíl zjednodušit komunikaci mezi občany, developery, neziskovými organizacemi, městskými institucemi a dalšími zájmovými skupinami podílejícími se na rozvoji a plánování města skrze vizualizaci dat.
- Tým Paioneers s projektem Praha energeticky soběstačná, který řeší produkci a ukládání elektřiny v místě spotřeby v Praze.
- Tým Spolu Byznys a NGO s projektem Rosteme společně pro Prahu, který si klade za cíl propojovat pražské firmy deklarující zájem o spolupráci s NGO a který umí měřit společenský dopad svých činností a umí je i komunikovat.
- Tým SenEDU s projektem, který nabízí jednoduchou platformu online doučování. Poskytuje přímé a bezkontaktní propojení lektora seniora se studentem.
- Tým Příroda v Praze s projektem soul roots, který se zaměřuje na zlepšení duševního zdraví člověka skrze trávení času v přírodě doprovázeného cvičeními vedoucími k osobnímu růstu.
- Tým tvemesto.cz s projektem Sousedská síť, který zprostředkovává lidem interakci s jejich okolím v informační, komunikační i sociální rovině. Vedle toho nabízí řadu praktických nástrojů k řešení situací v každodenním životě.
- Tým Intermodálisti s projektem TAXI Lítačka, přepravní služby kombinující rychlost páteřní MHD v centru města a komfort TAXI mimo centra.
- Tým Tnght s projektem, který si klade za cíl provést každého uživatele nočním životem v Praze od A do Z. Turisté i místní budou mít v digitální podobě přehled o všech místech, kde se nesmí pít alkohol, a dostanou upozorněni na začátek nočního klidu.
„V letošním roce soutěžní týmy nejvíce zaujalo téma rozvoje komunit. Velmi nás to těší, protože po roce pandemie a sociálního odstupu je víc než kdy dřív potřeba rozvíjet komunitní a sousedské vztahy,“ říká pražský primátor Zdeněk Hřib, a dodává: „S nadšením proto očekávám nejenom červnové finále, kde poprvé uvidíme výsledky několikaměsíční práce týmů, ale také následné uvedení projektů do praxe.“
„V projektové kanceláři Smart Prague jsou inovace základem naší práce. Je pro nás proto velmi obohacující sledovat, jak svoje nápady rozvíjí někdo zvenčí, a přispět svými zkušenostmi a zázemím k jejich uskutečnění. #NakopniPrahu je skvělou příležitostí pro město načerpat inspiraci a realizovat projekty, které nevznikly jen někde u stolu, ale spoluprací s Pražany. Chtěl bych tedy poděkovat všem účastníkům za odhodlání a ochotu měnit Prahu k lepšímu a těm, co postoupili, popřát hodně zdaru ve finálovém kole,“ dodává Matej Šandor, místopředseda představenstva OICT a ředitel Úseku projektového řízení a fondů.
Finále Pražského inovačního maratonu se uskuteční 26. června 2021 v Centru architektury a městského plánování neboli v CAMPu. V mezičase se mohou finalisté účastnit workshopů a konzultovat projekty s organizátory a mentory z oblasti městské správy, univerzit, městského plánování, ale i komerční sféry.
Se všemi projekty, které porota posuzovala, se můžete seznámit ZDE.
O projektu #NakopniPrahu
Pražský inovační maraton II alias #NakopniPrahu je veřejná soutěž pro týmy inovátorů, jejichž úkolem je vymyslet a v detailu rozpracovat návrh řešení vybraných osmi výzev pro zlepšení života v Praze. Maraton byl zahájen v polovině prosince 2020 a vyhlášení vítězných projektů určených k realizaci se uskuteční v červnu 2021. Pořadatelé maratonu jsou Magistrát hlavního města Prahy a Operátor ICT a. s., kteří organizací pověřili společnost Insane Business Ideas s.r.o. Více informací najdete na www.nakopniprahu.cz
Velké díky také patří také všem partnerům akce, kteří pomáhali účastníkům s přípravou jejich projektů nebo se zapojili do hodnocení odevzdaných projektů. Partnery akce jsou Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy, Prague City Tourism, Technologie Hlavního města Prahy, Pražské vodovody a kanalizace, Pražský inovační institut, Inovační laboratoř, ŠKODA AUTO DigiLab, Vysoká škola ekonomická Praha, Vysoká škola chemicko-technologická v Praze, IKEM, Golemio, StartupBox, Prg.ai, Knihovna věcí, H40 a PointONE.