Data z dálkového průzkumu Země ukážou, jak Praze pomáhá zeleň
Tráva a květiny tam, kde doposud byly ve městě jen holé plochy, výsadba dalších stromů i prořezávání sadů. To jsou příklady opatření, která Praha v uplynulých letech využila na zlepšení životního prostředí a života v metropoli. Pomocí dat dálkového průzkumu Země nyní mají odborníci z CENIA, české informační agentury životního prostředí, zjistit, zda a jak tato opatření přispěla ke zlepšení klimatu a zmenšení teploty ve městě.
Zeleň zkoumá nová Laboratoř dálkového průzkumu
Inovativní projekt se realizuje na různých zemědělských plochách po celé Praze, ty větší jsou například v okolí Radlic, Jinonic a Motola. Začal letos v srpnu a potrvá do konce příštího roku. CENIA na něm pracuje v rámci své Laboratoře dálkového průzkumu, která funguje od loňska. Projekt se zabývá především analýzou teplotních a vegetačních charakteristik zájmových oblastí. Využívá multispektrálních dat z družice Sentinel-2 pro analýzu povrchu i zeleně a dále termálních dat z družice Landsat 8 pro hodnocení teplotních změn. K jejich analýze používá družicové snímky pořízené před, během a po realizaci konkrétních opatření. Tyto snímky jsou přitom dostupné volně ke stažení.
„Zkoumáme především vliv provedených opatření na změny povrchové teploty daných lokalit jak lokálně, tak ve vztahu k vnějšímu okolí. Účelem řešeného projektu je prověřit efektivitu či nedostatky provedených ekologických opatření, a především seznámit veřejnost s důležitostí těchto opatření,“ řekla Pii Jana Seidlová z agentury CENIA, která na projektu pracuje. Očekává, že se potvrdí předpoklad, že ekologická opatření mají pozitivní vliv na mikroklima ve svém okolí a že výsledky tohoto projektu se budou v budoucnu moci využít k tomu, aby vznikly další podobné aktivity.
Inovace přijímají Pražané kladně, větší osvěta chybí
Projekt je financován z Programu na podporu projektů ke zlepšení stavu životního prostředí hl.m. Prahy pro rok 2020. Laboratoř zatím podobné projekty neřešila, nicméně na příští rok podle Seidlové plánuje podat žádost do stejného programu, která se bude týkat výzkumu zeleně uvnitř různých areálů a vnitrobloků pomocí dat dálkového průzkumu Země. Od ledna příštího roku také startuje další projekt, jehož se bude Laboratoř účastnit. Nazývá se Centrum odpadového hospodářství a Laboratoř pro něj bude opět zpracovávat a analyzovat satelitní data.
„Současné vedení hl. m. Prahy se snaží inovativní projekty ke zlepšení stavu životního prostředí maximálně podporovat a určitě se najde i řada soukromých subjektů, které mají stejný zájem,“ uvedla Seidlová. Myslí si, že inovace jsou sice občany přijímány převážně kladně, větší osvěta pro širokou veřejnost ale stále chybí.
Podle zástupkyně ředitele Pražského inovačního institutu Zuzany Drhové je projekt Analýzy teplotních změn povrchu po provedených ekologických opatřeních dobrým příkladem pilotního otestování, zda a jak může nová technologie přispět ke zlepšení politiky města.Pokud se podle ní prokáže, že získaná data pomůžou odborníkům při tvorbě adaptačních opatřeních a jejich vyhodnocování a mapy poslouží i k lepšímu porozumění u veřejnosti, bylo by vhodné, aby se z pilotního projektu stal standardní postup, který bude město používat. „Pražský inovační institut bude, doufejme, u toho, aby poskytl podporu při zavedení nové praxe využívání těchto dat také na městských částech, ve školách i v dalších institucích,“ dodala Drhová.