8. CASSINI Hackathon: EU Space for Defence and Security
V druhé polovině listopadu 2024 pořádá Pražský inovační institut společně s Agenturou Evropské unie pro vesmírný program 8. CASSINI Hackathon, který se bude zaměřovat na inovativní využití vesmírných technologií pro bezpečnost a obranu.
V Praze 7. 11. 2024,
V druhé polovině listopadu 2024 pořádá Pražský inovační institut společně s Agenturou Evropské unie pro vesmírný program 8. CASSINI Hackathon, který se bude zaměřovat na inovativní využití vesmírných technologií pro bezpečnost a obranu. V pražském Kampusu Hybernská budou od 22. do 24. listopadu talentovaní programátoři, vědci, odborníci, studenti, ale také nadšenci z různých oblastí čelit třem klíčovým výzvám: analýze dat pro geospatial intelligence, využití bezpilotních systémů a bezpečnosti na orbitě. Akce se bude konat hybridně s možností účasti na místě i online
V pořadí již 8. CASSINI hackathon je událost s mezinárodním přesahem. Do projektu je zapojeno deset států napříč Evropou, které po uskutečnění národních kol pošlou své nejlepší týmy a jejich projekty do celoevropského kola. CASSINI hackathony tímto přispívají k rozvoji mladých talentů, podpoře podnikavosti a propojování vesmírné komunity napříč státy. Hackathon je otevřen všem – od studentů až po profesionály, a nabízí přístup k datům z evropských vesmírných programů Galileo, Copernicus a GOVSATCOM. Přihlásit se mohou zájemci skrze registraci na oficiální webové stránce české sekce hackathonu. Účastníci budou během akce mimo jiné také čerpat z odborných přednášek, mentoringu a bohatých zdrojů dat, aby vytvořili prototypy inovací, které mohou zásadně přispět k ochraně a obraně Evropy.
„V současné době se jako lidstvo stále častěji setkáváme s novými bezpečnostními výzvami. Jde například o následky klimatické změny, válečné konflikty, migraci a další výzvy moderního světa. CASSINI Hackathon jako evropská iniciativa se tentokrát zabývá tím, jakým způsobem využít data z dostupných nebo budoucích vesmírných projektů a použít je při řešení těchto problémů k co největšímu benefitu lidí po celém světě“ říká o důležitosti hackathonu Albert Bouchal, PSA+ developer pro Space.
Hlavní výzvy tohoto hackathonu představují současné bezpečnostní výzvy z oblasti vesmírných technologií a aerospace. První, Geospatial Intelligence pro obranu a bezpečnost, se zaměřuje na využití pokročilých dat z družic pro zlepšení geospatial intelligence, která je klíčová pro vojenské i civilní účely. Další výzvou jsou Bezpilotní systémy, přesněji vývoj aplikací a nástrojů, které využívají drony a satelity pro monitorování a ochranu infrastruktury. Poslední výzva, Bezpečnost na orbitě, hledá řešení zaměřená na bezpečný provoz satelitů a prevenci kolizí na oběžné dráze.
„Hackathony jsou nástrojem, jak se správnými daty dát dohromady během 48 hodin projekty, které mají potenciál stát se nejen skvělými a prospěšnými startupy, ale také jak zlepšit dovednosti pro 21. století - týmovou práci, kritické myšlení, komunikaci, kreativitu, efektivní řešení problému. V případě CASSINI hackhatonů pak jde především o rozvoj a využití evropského vesmírného programu k řešení globálních výzev. To je pro Prahu, která se posouvá do centra vesmírné komunity, a následně především i Českou republiku skvělou příležitostí k budování povědomí o našich mladých talentech a kapacitách. V Pii jsme rádi, že jsme se v obrovské evropské konkurenci mohli ujmout role pořadatele 8. kola a dále tak přispívat k rozvoji vesmírné komunity“ sděluje Tomáš Lapáček, ředitel Pražského inovačního institutu.
Nejlepší týmy si odnesou ceny v hodnotě až 3 000 EUR a možnost získat další podporu prostřednictvím ESA Business Incubator. Vítězný tým pak čeká celoevropské finále, ve kterém mohou získat dalších 5 000 EUR a dále rozvíjet svůj projekt na mezinárodní úrovni. Češi v evropském finále uspěli již v září v průběhu sedmého CASSINI hackatonu zaměřeného na udržitelnost a zelenou budoucnost. Akce je pořádána pod záštitou Evropské komise a nabízí příležitost spolupracovat s experty z oblasti vesmíru a obrany, rozšířit své znalosti a získat cenné kontakty v rámci evropské technologické komunity.
Více informací a registrace na oficiálních stránkách: cassini.eu.
Kontakt pro média
Jaroslav Matal, Marketingový manažer
E-mail: matal@prahainovacni.eu