Vzdělávací kurz pro všechny, kdo se věnují kariérovému poradenství
V rámci projektu iKAP II – Inovace ve vzdělávání, který běží pod Pražským inovačním institutem, se od září otevírá nový program „Kariérový rozvoj ve školní praxi“. Jste výchovná poradkyně/poradce, školní psycholožka/ psycholog nebo studentka či student pedagogické fakulty v Praze? Kurz je právě pro vás, startuje od září a je zdarma.
Pokud vás zajímá více nebo váháte, zda se do programu přihlásit, případně uvažujete o tom, zda by byl vhodný pro někoho z kolegů ve škole, kterou vedete, připojte se 31. května od 16 hod. na online webinář. Dozvíte se podrobnosti k chystanému programu a budete se moci na cokoli zeptat. Registrovat se na webinář a na kurz můžete na tomto odkazu, odkaz na webinář na Zoomu je zde.
První běh kurzu startuje v září, v prezenční i online formě
Kurz „Karérový rozvoj ve školní praxi“ je zaměřený na podporu rozvoje kariérového poradenství a kariérového vzdělávání na ZŠ a SŠ na území hl. města Prahy. Jeho obsah vychází z mapování potřeb poradců na pražských školách stejně jako z aktuálních poznatků v oblasti kariérového poradenství. Kurz o rozsahu 80 hodin je členěn na tři tematické oblasti - školu, vnější svět a osobnost a roli poradce. Proběhne v období od září 2022 do listopadu 2023. První běh se uskuteční již na podzim tohoto roku, a to v prezenční i v online formě.
A co je jeho cílem? Podpořit vás, kteří se kariérovému poradenství věnujete nebo chcete věnovat a pomoci při nastavení systému „kariérka“ na vaší škole. Během kurzu vám představíme konkrétní nástroje práce s žáky pro mapování a rozvoj kompetencí a na práci s portfoliem. Budeme hledat cesty, jak podpořit žáky v jejich silných stránkách, jasném směřování a samostatnosti. Zaměříme se na rozvoj kariérového poradenství v rámci školy, ale také na možnosti spolupráce s externími partnery. Věnovat se budeme poradcům samotným – jejich rolím, kompetencím, etickým aspektům poradenské práce, multikulturnímu poradenství a práci s jinakostí.
Ucelený program doplňuje podpora mentorů, kteří pomohou s uplatněním získaných kompetencí v praxi a nastavením osobních cílů. Součástí je tak tzv. peer learning - vzájemné sdílení a podpora poradců v regionu s cílem iniciovat udržitelné formy spolupráce a učení se.
Podrobnější struktura programu Kariérový rozvoj ve školní praxi
Vzdělávání
- ◍ Dialog uvnitř školy:
- // Jak mapovat a rozvíjet kompetence žáků (8h)
- // Jak využít portoflio ke kariérovému rozvoji žáků (8h)
- // Spolupráce uvnitř školy (8h)
- ◍ Dialog s vnějšími světy:
- // Proměny ve světě práce (8h)
- // Využití online nástrojů pro kariérový rozvoj žáků (8h)
- // Spolupráce s aktéry mimo školu (8h)
- ◍ Dialog sám se sebou
- // Role a kompetence poradce (8h)
- // Koučovací přístup v poradenství (8h)
- // Etika v práci poradce (8h)
- // Multikulturní poradenství a práce s jinakostí (8h)
Pokud už teď víte, že byste o kurz měli zájem, přihlásit se můžete na tomto odkazu.
Více informací vám ráda poskytne Alice Müllerová na e-mailu: mullerova@prahainovacni.eu.